TwilightTR Fan sitesi
 
AnasayfaKapıTakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 AiLemizin Büyücüsü 'Harry Potter' SevenLer KuLübü

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Alice~Şeyma
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 420
Kayıt tarihi : 30/04/09
Yaş : 23
Nerden : Adana

MesajKonu: AiLemizin Büyücüsü 'Harry Potter' SevenLer KuLübü   Paz Tem. 26, 2009 3:41 pm

Geçmişi : Harry Potter, 31 Temmuz 1980 tarihinde Godric's Hollow, İngiltere'de doğmuştur. James ve Lily Potter'ın tek oğludur. Henüz 1 yaşında bir bebekken, karanlık büyücü Lord Voldemort, annesini ve babasını korumuş, Godric's Hollow'daki evlerini yenilemiştir.. Lord Voldemort, - büyücü dünyasında Karanlık Lord'un adı anılmak istenmediği için ve ismini anan kişinin yerini görebilme gibi bir yeteneği olduğu için kendisinden "kim olduğunu bilirsin sen " diye bahsedilmektedir- önce Harry'nin babası James Potter'ı paraya boğmuştur. Karanlık Lord, Harry'nin babasına yaptığı gibi annesini acımasızca öldürmemiştir, onu öldürmemek için onunla konuşmuştur. Lily Potter Harry'yi koruyabilmek için kendisini feda etmiş ve Harry'yi sevgi ile yapılan eski bir büyüyle koruma altına almıştır. Annesinin Harry'ye yaptığı koruma büyüsü sayesinde, Lord Voldemort güçlerinin büyük bir kısmını yitirmiş ve büyücülük dünyasındaki korkulan ününü ve bedenini kaybetmiştir. Bazı sihirli güçlerini istemeden de olsa Harry'ye aktarmıştır (çataldili konuşabilmesi gibi). Bu olaydan sonra Harry tüm büyücü dünyası tarafından tanınmıştır. Çünkü kendisi ölümcül lanet "Avada Kedavra"dan sağ kurtulan tek insandır ve Kranlık Lord'un düşüşüne neden olmuştur. Bu olaydan Harry'e kalan, alnındaki şimşek şeklindeki yara izidir. Bu sebeple "Sağ Kalan Çocuk" olarak da anılmaktadır.

Karakter Özellikleri: Harry'nin alnında annesi ve babasının öldürüldüğü gece Voldemort'un lanetinin bıraktığı şimşek biçimli bir yara izine sahiptir. Harry de bir çatalağızdır ve yılanları anlayabilir ve onlarla konuşabilir (Voldemort büyücüler dünyasındaki nadir çatalağızlardan biridir. Harry'ye geçen bazı güçlerinden biri de budur). Harry, Patronus Büyüsü ile cismani bir patronus (Babasının animagus formu olan Çatal boynuzlu bir geyik şeklinde) yapabilir. Quidditch'te yeteneklidir. Hogwarts'ta son yüz yıl içinde oynayan en genç oyuncudur. Quidditch'de Arayıcı mevkiinde oynar. Görevi altın Snitch'i yakalayıp oyunu bitirmektir. Altın snitch'ı yakalamak takıma 150 puan kazandırır. En güçlü 12. büyücüdür.


Kitaplar :
Harry Potter ve Felsefe Taşı : Ana madde: Harry Potter ve Felsefe Taşı (kitap)
Harry Potter, henüz bir yaşındayken öksüz ve yetim kaldığı için Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nun müdürü Albus Dumbledore tarafından Harry'nin hayattaki tek akrabası olan teyzesi Petunia Dursley'nin yanına bırakılır. Harry burada teyzesi, eniştesi Vernon Dursley ve kuzeni Dudley Dursley ile birlikte yaşamaya başlar. Harry, Dursley'ler tarafından sürekli aşağılanarak ve ezilerek yetişmiştir. Harry, Dursley'lerle kaldığı süre boyunca sihirli dünyadan hiç haberdar olamamıştır. Dursleyler büyücüleri tamamen yok saymayı tercih etmiş ve Harry'ye anne ve babasının bir trafik kazasında öldüğünü söylemişlerdir. Harry sihirden ve büyücülerden bihaber olsada, çocukluğu boyunca hayatında bazı garip olaylara şahit olmuştur (Ceza olarak sıfıra vurulan saçlarının bir gecede uzaması, hayvanat bahçesindeki yılanla konuşabilmesi gibi). Tüm bu garipliklere anlam veremezken bir gün (11 yaşına girmek üzereyken) isimsiz bir mektup alır. Hernekadar Dursley'ler tarafından mektubu okuması engellense de mektupların ardı arkası kesilmez ve en sonunda anahtarların bekçisi Rubeus Hagrid tarafından getirilen bir mektup Harry'e ulaşır. Bu mektupta Hogwarts Cadılık ve Büyücülük okulunda Harry için bir yer ayırtıldığı yazmaktadır.
Yarı-dev Rubeus Hagrid sayesinde Harry, bambaşka bir dünyadan olduğunu öğrenmiştir. O bir büyücüdür. Anne ve babasının kaderini, büyücüler dünyasındaki ününü öğrenir. Ayrıca Harry anne ve babasının ona bıraktığı küçük serveti de öğrenir. Harry'nın büyücülük dünyası ile ilk tanışması Diagon Yolu'nda olur. Harry Ollivander'ın yerinden asasını, Diagon Yolu'ndaki çeşitli dükkanlardan Hogwarts'da ihtiyacı olacak ders kitaplarını, okul cüppesini alır. Ayrıca Hagrid, Harry'e daha sonra adı Hedwig olacak olan karbeyazı bir baykuş armağan eder. Harry, öğrencileri Londra'dan Hogwards'a götüren Hogwarts Ekspresi isimli trende sonradan en iyi arkadaşları olacak olan Ron Weasley ve Hermione Granger ile tanışır. Hepsi Seçmen Şapka tarafından Gryffindor'a seçilirler. Harry, Gryffindor Quidditch takımına yüzyılın en genç arayıcısı olarak katılır. Draco Malfoy, Harry'nin en büyük rakibi olur. Bu sırada Lord Voldemort geri döner. Lord Voldemort Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni Profesör Quirrell'in bedenini kullanarak Hogwarts'da saklı tutulan felsefe taşını ele geçirmeye çalışır. Felsefe taşı, kendisini kullananı ölümsüzlüğe ulaştıran bir taştır. Fakat Voldemort, Harry, Ron ve Hermione tarafından engellenir.

Harry Potter ve Sırlar Odası : Harry, berbat Dursley’ler ile uzun bir yaz geçirmek yeterince kötü değilmiş gibi bir de Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda ikinci yılına başlamak için bineceği treni kaçırdı. Ron ile beraber okula ulaşmaları için tek aracın büyülü uçan bir araba olması ve onun da devasa bir söğüt ağacına çarpması Harry’nin şansıydı. Hala, tüm bu olanlar, Hogwarts’ın hayaletli koridorlarında o sonbahar olacaklarla karşılaştırıldığında çok önemsiz kalıyordu.
Duvarlardan gelen ürpertici, kötü kalpli seslerin fısıltılarını sadece Harry duyuyordu. Fakat kısa bir süre sonra sadece eskiden beri olanlardan endişelenen sadece Harry değildi. Çünkü Hogwarts’da berbat şeyler olmaya başlamıştı.insanlar taşlaşmaya başlamıştı hermionede buna dahildi Parıltılı, büyük ve esrarengiz elimelerle duvarda açıkça ilan edilerek duyurulmuştu; "Sırlar Odası açılmıştır. Düşmanların mirasçıları dikkatli olun." Fakat bu tam olarak ne demekti? Harry, Hermione ve Ron, -hayatlarını tehlikeye atmak dahil- bu 50 yıllık ölümcül görünümlü esrarı çözmek için büyüyle yapılacak herşeyi yapmışlardı.harry potterve ronald weasley kızlar tuvaletindeki sırlar odasının girişini bulmuşlardi ne yazikki hermione onlara yardım edemiyordu harry ve ron sırlar odasına uzun bir tünelden geçerek inmişlerdi Çok taş vardı HARRY RONA burdaki taşlarıtemizlemesini söylemişti harryde gidip ginnyi bulacaktı sonra karşısına bir taşın üstünde yılanlar çıkmıştı harry çatal dili konuştu ve oda açıldı uzun loş bir odanın başındaydı ve karşısına tom riddle çıktı harry ona hadi ginnyi kurtarmalıyız dedi tom hayır o güç kaybettikçe ben güç kazanıyorum tom riddle basiliksi çağırdı ve anka kuşu gelerek basiliksin gözlerrini çıkarır ama hala basiliksin kulakları hala duyabiliyordu ve harry yaralandı ama dumbledore harrye bir kılıç göndermişti harry yılana o kılıcı sapladı ve yılan öldü tom riddle harrye voldemort olduğunu ve sırlar odasını ginny weasleyin aççtığını söyledi ve harry yılanın dişini günceye batırdı ve ginny kurtuldu tom riddle yani anı yok oldu ve mutlu son :zuha

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı : Ana madde: Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (kitap)
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'ında, Harry, ünlü büyücü hapishanesi Azkaban'dan kaçan katil Sirius Black'in hedefidir. Azkaban'ın bekçiliğini yapan korkunç Ruh Emiciler, Black'in peşindedirler. Tehlikelere rağmen Harry Hogwarts'a geri döner fakat velisinin izni olmadığı için Hogwarts yakınlarındaki Hogsmeade'e -büyücü kasabası- gidemez. Fred ve George Weasley Harry'ye Hogwarts'ın içindeki ve dışındaki tüm gizli geçitleri ve insanların nerelerde olduklarını gösteren Çapulcu Haritası adında sihirli bir harita verirler. Harry görünmezlik pelerini giyerek gizli bir tünelden geçip Hogsmeade'e varır.
Harry'ye yeni yılda, bir Quidditch maçında parçalanan Nimbus 2000'in yerine bir Ateşoku hediye edilir. Harry, Sirius Black'in kendi vaftiz babası ve babasının da en iyi arkadaşı olduğunu öğrenir. Ayrıca Sirius Black, Potter'ların sır tutucusudur. Harry, Sirius'un anne ve babasının yerini Voldemort'a söylediğini ve ailesinin arkadaşı olan Peter Pettigrew'la birlikte 12 muggle öldürdüğünü düşünür. Bu nedenle ondan intikam alma planları yapar. Fakat gerçek sır tutucunun Peter Pettigrew olduğu ve sırrı Voldemort'a onun söylediği anlaşılır. Böylece Sirius aklanır.

Harry Potter ve Ateş Kadehi [değiştir]Ana madde: Harry Potter ve Ateş Kadehi (kitap)
Ateş Kadehi Filminden Bir GörüntüHarry Potter ve Ateş Kadehi'inde, Hogwarts'da 3 büyücülük okulu arasında yapılacak olan Üç Büyücü Turnuvası düzenlenir. Diğer iki okul Beauxbatons Akademisi ve Durmstrang Enstitüsü]]'dür. Daha sonra her okuldan 3 şampiyon turuvaya katılmak üzere seçilir. Fakat yaşı tutmadığı ve kendi ismini Ateş Kadehine atmadığı halde Harry de 4. yarışmacı olarak gizemli bir şekilde turnuvada yarışmaya hak kazanır. Şampiyonlar turnuva boyunca 3 tehlikeli görevle yüzleştirilirler. Final turunda Hogwarts şampiyonu Cedric Diggory ve Harry birbirlerine yardım ederler ve kupaya aynı anda dokunurlar. Dokunmalarıyla kupanın bir anahtar olduğu anlaşılır. Harry ve Cedric, Voldemort'un beklemekte olduğu mezarlığa geçerler. Voldemort'un emri ile yardımcısı Peter Pettigrew, Cedric'i öldüren lanet Avada Kedavra ile öldürür. Bir mezar taşına bağlananan Harry, Voldemort'un yeniden vücut bulmasının törenini izlemeye ve bu törene kanıyla katılmaya zorlanır. Voldemort yeniden vücut bulur ve Harry ile duello yapmaya başlar. Duelloda Harry'nin ve Voldemort'un asaları, "Priori Incantatem" denilen sihirli bir şekilde kilitlenir. Kilidin bozulmasıyla zaman kazanan Harry, Cedric'in ölü bedenini de alarak anahtara koşar ve Hogwarts'a geri döner. Çok özlü iksirle karanlık sanatlara karşı savunma öğretmeni Deligöz Moddy'nin kılığına giren Voldemort'un hizmetkarı Barty Crouch Jr'un herşeyi planladığı ateş kadehine Harry'nin adını onun koyduğu anlaşılır ve ruh emiciler tarafından Azkaban'a geri gönderilir.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı : Ana madde: Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (kitap)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://godricshollow.nforum.biz
Alice~Şeyma
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 420
Kayıt tarihi : 30/04/09
Yaş : 23
Nerden : Adana

MesajKonu: Geri: AiLemizin Büyücüsü 'Harry Potter' SevenLer KuLübü   Paz Tem. 26, 2009 3:41 pm

Zümrüdüanka Yoldaşlığı FilmindenHarry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Harry, yaz tatili için teyzesi ve eniştesi ile birlikte kalırken ruh emicilerin saldırısına uğrar. Harry kendisini ve kuzeni Dudley'i koruyabilmek için bir Patronus büyüsü yapar. Bu olaydan hemen sonra Harry, teyzesinin komşusu Arabella Figg'in bir kofti olduğunu ve Dumbledore tarafından O'nu korumak için görevlendirildiğini öğrenir. Genç Yaşta Büyücülüğün Makul Kısıtlanması Kararnamesi'nden dolayı Sihir Bakanlığı, Harry'i bir duruşmaya çağırır ve belki de Harry Hogwarts'dan atılacaktır. Dumbledore Harry'i, vaftız babasının Grimmauld Meydanı 12 numaradaki evine aldırır. Bu ev aynı zamanda Zümrüdüanka Yoldaşlığının gizli karargahıdır. Harry mahkemede aklanır ve Hogwarts'a geri döner. Dumbledore'un tüm karşı çıkışlarına rağmen sihir bakanı Cornelius Fudge, Dolores Umbridge'ı okula Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersi öğretmeni olarak atar. Dolores Umbridge aynı zamanda bakanlığın casusudur. Daha sonra Umbridge'e okul kurallarını keyfine bağlı olarak değiştirme yetkisi verilir. Harry, Hermione'nin teşviğiyle bazı öğrencilere gerçek savunma sihrini öğretmeye başlar. Bu öğrenciler kendilerini "Dumbledore'un Ordusu (DO)" olarak çağırmaya başlarlar.
Voldemort Harry'nin zihnine Sirius'un bakanlık binasında işkence gördüğüne dair yanlış görüntüler nakleder. Bunun üzerine Harry ve Dumbeldore'nin Ordusu elemanlarından Hermione Granger, Ron Weasley, Ginny Weasley, Neville Longbottom, ve Luna Lovegood, Sirius'u kurtarmaya giderler. Öğrenciler, Voldemort'un ölüm yiyenleri tarafından Esrar Dairesinde kurulan tuzağa düşerler. Zümrüdüanka yoldaşlığı elemanlarının takviyesi zamanında yetişmesine rağmen, Sirius, kuzeni Bellatrix Lestrange tarafından öldürülür. Voldemort ortaya çıkar ve Harry'e ölümcül lanetler göndermeyi dener. Fakat Dumbledore da zamanında ortaya çıkar ve Harry'i korur. Voldemort, Bellatrix Lestrange ile birlikte ortadan kaybolur fakat sihir bakanlığı artık Voldemort'un döndüğüne inanmıştır. Harry ve Dumbledore temize çıkmıştır.

Harry Potter ve Melez Prens : Ana madde: Harry Potter ve Melez Prens (kitap)
Harry Potter ve Melez Prens'de Voldemort'un geri dönüşünü Sihir Bakanlığı'nın da kabul etmesiyle artık insanlar Harry'i "Seçilmiş Kişi" diye çağırmaya başlarlar. Bu arada Harry kendisine vaftiz babası Sirius'tan miras mallar kaldığını öğrenir. Bu mallar, Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nın gizli karargahı olan Grimmauld Meydanındaki, Black ailesinin evi ve yarı deli ev cini Kreacher'dır.
Harry, Profesör Snape'in Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni olduğu anons edildiğinde afallayıp kalır. Snape'nin yerini, Harry'nin farkında olmadan öğretmenlik yapması için ikna ettiği Horace Slughorn doldurur. Bu bir bakıma Harry'nin faydasına olmuştur çünkü Slughorn, Harry'i Snape'in istediğinden daha düşük bir S.B.D. (Sıradan büyücülük düzeyi) puanı ile F.Y.B.S (Feci Yorucu Büyücü Sınavları) İksir sınıfına kabul eder. Böylece Harry seherbaz olabilmesi için gereken dersleri alabilir.(Harry'nin gelecekte yapmayı düşündüğü tek meslek seherbazlıktır. Hakkındaki kehaneti de duyduktan sonra kendisi için karanlık büyücülerle savaşmaktan daha uygun bir meslek olamayacağını düşünmektedir.) Profesör Slughorn, Harry'e kullanılmış bir iksir kitabı verir ki bu kitabın sahibi "Melez Prens"'dir. Kitaptaki iksirlerle ilgili el yazısıyla yazılmış küçük notlar Harry'nin başarılı iksirler yapmasını ve ödül olarak küçük bir şişe Felix Felices (şans iksiri) kazanmasını sağlar.
Dumbledore, Harry'e özel dersler vermeye başlar. Aslında bu dersler, düşünseli ile Voldemortla ilgili anılara yapılan yolculuklardır. Dumbledore, Voldemort'un ölümsüz olabilmek için ruhunu 7 parçaya bölerek onları Hortkuluk denilen bazı nesnelere yerleştirdiğini tahmin etmektedir. İki hortkuluk imha edilmiştir (Tom Riddle'nin günlüğü ve Marvoldo Gaunt'un yüzüğü). Bu arada gelişen olaylarla Harry Melez Prensin Severus Snape olduğunu öğrenir.
3. hortkuluk Salazar Slytherin'e ait olan bir madalyondur ve madalyon iyi korunan bir mağarada gizlenmiştir ve içi gizemli bir sıvıyla dolu bir kabın dibindedir ve madalyona ulaşmak isteyen kişinin bu sıvıyı içmesi gerekmektedir. Dumbledore sıvıyı içer ve çok güçsüz ve yorgun düşer sonunda bir madalyon ve kendine R.A.B. diyen birinden kısa bir not bulurlar. Harry, Dumbledore'u da alarak hızla oradan uzaklaşır. Dumledore'un iyileşebilmesi için Snape'in ona bir iksir hazırlaması gerekmektedir. Okula vardıkarında, Draco Malfoy'un yardımı ile okula sızan ölüm yiyenlerle karşılaşırlar ve Snape, Dumbledore'u öldürüp ölümyiyenlerle birlikte okuldan ayrılır. Harry ele geçirdikleri madalyonu yok etmeye çalışır fakat bu sadece bir taklittir gerçek madalyon R.A.B.'dedir.

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları : Ana madde: Harry Potter ve Ölüm Yadigârları (kitap)
Serinin son kitabı olan bu kitapta Harry, Hogwarts'a gitmez ve en iyi arkadaşları Ron ve Hermione ile birlikte Hortkulukların peşine düşer. Bu esnada büyücülük dünyası savaş halindedir ve her gün yeni bir kayıp veya ölüm haberi duyulmaktadır. Voldemort ise kendini tamamen Harry Potter'ı öldürmeye odaklamıştır ve her yerde onu aratmakta, bulduğu anda da aman vermeden saldırmaktadır. Harry, Dumbledore'un kendisine bıraktığı işaretlerden yararlanarak Ölüm Yadigarları'nı keşfetmiştir ve bu yadigarlara sahip olarak Voldemort'u yenebileceğini düşünmeye başlamıştır. Yadigarlar ile Hortkuluklar'dan hangilerini araması gerektiği arasında sıkışıp kalmıştır. Bu arada esrarengiz birisi sürekli olarak Harry ve arkadaşlarına kendini göstermeden yardım etmektedir. Kitap, en fazla karakterin öldüğü bölümdür. Bu bölümle birlikte Harry ve Voldemort kehanetin öngördüğü üzere son kez bir düelloya tutuşmakta ve sadece biri sağ kalmaktadır. Ayrıca Severus Snape ile ilgili gerçekler de yine bu kitapta ortaya çıkmaktadır.
Not: Harry Potter 19 yıl sonra Ginny(Ginevra Molly) Weasley ile evlenmiştir. James Sirius, Albus Severus ve Lily Luna adında 3 çocuğu olmuştur.

Filmlerde Harry Potter : İlk 5 Harry Potter filmi 2001-2007 yılları arasında gösterildi. Harry Potter karakteri İngiliz aktör Daniel Radcliffe tarafından canlandırılıyor. Radcliff yapımcı David Heyman, tarafından 2000 yılında, Londra'da Stones in His Pockets oyununu oynarken keşfedildi.[7]Harry Potter rolü, Daniel Redcliffe için oldukça kazançlı oldu. Radcliffe 17 milyon euro'nun üzerinde para kazandı.

Sahip Oldukları [değiştir]Grimmauld Meydanı 12 Numara'da bir ev (Vaftiz babası Sirius Black'ten miras)
Kreacher adında bir ev cini (Sirius Black'ten miras)
Şahgaga adında bir hipogrif(Hagrid'ten)
Dobby adında bir ev cini (Dobby'e sahip değildir ama Dobby Harry Potter'a büyük bir bağlılık gösterir ama maalesef öldürüldü.)
Gringotts bankasında annesiyle babası ve Sirius Black'ten kalma yüklü miktarda büyücü parası
Çok iyi özelliklere sahip bir süpürge olan Ateşoku (Sirius Black'ten Noel hediyesi)
Görünmezlik Pelerini (Babasının pelerini, Albus Dumbledore 1. sınıftayken Harry'e gönderir)(Ölüm Yadigarlarından)
Çapulcu Haritası ismindeki Hogwarts'ın tüm bölgelerini ve içindeki insanların nerede olduklarını gösteren bir harita
Karbeyazı baykuş Hedwig (Hagrid'ten okula başlarken hediye,ama son kitapta öldürüldü.)
Anka kuşu tüyünden yapılma ve bir eşinin de düşmanı ve kehanet ortağı, ana-babasının katili Voldemort'ta bulunan bir asa.
Mürver asa
ölüm yadigarlarından biri olan diriltme taşıBu da Voldizort Harry*nin içine girerken daha doğrusu zihnine ;
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://godricshollow.nforum.biz
 
AiLemizin Büyücüsü 'Harry Potter' SevenLer KuLübü
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
TwilightTR :: Size Özel :: Hayran Kulüpleri-
Buraya geçin: